Sugar Skull Halloween Makeup

Objavljeno u Tutoriali, autorica: - 16.10.2012.

Noć po noć i Noć vještica je uskoro tu. Ne znam koji točno dio ovoga volim, ali sigurno me najviše uveseljavaju ideje i mogućnosti da ću baš tu noć izaći u grad sa šminkom kao nikada do sada. Dugo sam željela bijele leće, a Effect mi je ostvario želju. Sada je u toku i sniženje, na njihovoj stranici možete pronaći sve proizvode. Ja sam ona osoba koja ne voli kostime malih, slatkih princezica za Noć vještica jer mislim da za tu noć treba biti sve suprotno od toga. :)  Naravno, to ne znači da svi moraju biti mrtvaci... Pustite mašti na volju! :)  Za prvi, ovogodišnji ''Halloween look'' izabrala sam "Sugar skull make up" i nadam se da će vam se svidjeti i da će biti olakšica za sve one koji će se odlučiti za sličan make up.

Termin i sam 'Sugar skull' dolaze iz meksičke kulture, aztečkog podrijetla. Sugar skull je mala kosturska lubanja koja je ukrašena šarenim bojama i motivima, a simbol je Dia de los muertos – Dana mrtvih. Taj praznik je aztečkog podrijetla, praznik koji je slavio živote svih umrlih. Španjolci koji su upali u Meksiko, smatrali su da je ovaj praznik koji je trajao čitav mjesec bio jako uvredljiv, te su pokušali da ga odstrane iz običaja, ali je to bilo bezuspješno. Dan mrtvih je kasnije povezan da Danom svih svetih nastojeći da slavlje bude više kršćansko. Dan svih svetih je 1. i 2. studenog, dan kada Meksiko odiše šarenilom. Zašto baš šarenilo?! Zato što slave život, a ne smrt. Sugar skull je slatkiš koji obilježava taj praznik, a pravi se od marcipana i ukrašava raznim motivima i bojama. Vjeruje se da su talijanski misionari još u 17. st. posjećivali Novi Svijet,  a meksikanci su u tom periodu bili jako siromašni. Katolički fratri su ih učili kako da naprave smjesu za dekoraciju od onoga što imaju, a šećera su imali na izvoz. Na samoj proslavi, prvog dana studenog izloženi su mali 'sugar skulls' koji označavaju djecu koja su umrla, a drugi dan studenog se postavljaju velike lubanje (sugar skull) u čast ostalim ljudima koji su izgubili svoje živote. A cvijet imena Cempazúchitl ili Marigold, na našim prostorima nazivan Kadifa (cvijet sličan Nevenu) je inače cvijeće mrtvih i ulice tih dana budu prekrivene ovim cvijećem. U aztečkom vjerovanju stoji da je ovaj cvijet prestrašio Mictlantecuhtli – njihovog boga smrti. Obzirom da se ovaj čitav praznik ukrašava šarenim lubanjama, mislim da bi ovaj tutorial bio prigodan za moj prvi Halloween tutorial. :)

Za početak da navedem par olakšica... 1. Ako niste sigurni da li će vam krugovi biti jednaki i precizni, prvo nacrtajte šablone na papir, izrežite i ocrtajte rubove. 2. Za sve točke i točkice, ja sam koristila vrhove drški raznih kistova za slikanje, za make up... 3. Najbolji alternativni kistovi (meni) za crtanje ornamenta na licu su mi kistovi za ruž. Najbolji i najprecizniji su izduženi, savitljivi kistovi šiljatog vrha. 4. Boje za ovaj make up možete napraviti od svakog sjenila, uz pomoć malo vode i kista.

Prvo sam na lice nanijela bijelu Alverde boju za lice kao primer za Manic Panic posvjetljivač pudera kojeg sam nanijela na lice nakon Alverde boje. Zatim sam sivim sjenilom osjenčala konture lica. Od svih šara, ja sam krenula sa onim na očima. Ali prije nego sam počela sa šminkanjem očiju, stavila sam leće... misleći da će mi oči suziti i da će mi se sva šminka razmazati. Ali meni oči nisu ni zasuzile... Koristila sam šablonu kako bih imala jednako nacrtane 'krugove'. Nisam željela potpuno crne krugove, pa sam kapke prekrila srebrnim Catrice tušem za oči i sivim sjenilom iz H&M palete, nakon toga sam crnim tušem popunila mjesto za crnilo i fiksirala ga crnim mat sjenilom. Gornji kapak, linija tušem Golden Rose, a donji kapak NYX Jumbo pencil nijansa Black Bean. Zatim sam nanijela maskaru Maybelline Volum' express.

Zatim sam obrubila crni 'krug' sa crvenom bojom, a nakon toga vrhom drške kista umočenog u boju oslikavala sam točke po rubu i crnog i crvenog kruga. Zatim sam dodala još točkica za detalje. Što više boja i detalja - to bolje...

Nos sam oslikala u crno također (nos zajedno sa očima i 'zubima' bi trebali biti najtamnije, tj. najuočljivije boje) pokušavajući oslikati nešto slično baklava obliku. Ukrasila sam rub prvo žutim većim točkama, a preko žutih sam oslikala manje, crvene točke.  :)

Na usne sam nanijela ruž, Max Factor Intensely red koji je zbog bijele podloge došao kao rozi... ovdje sam blago išla preko linije usana, ali ne previše... Čisto da dobijem još na dramatičnosti ovoga dijela lica. Zatim sam tušem za oči iscrtala linije koje predstavljaju zube.

Na bradi sam koristila okruglu šablonu, popunila bojom, a zatim sam kistom za ruž koji je šiljati, vukla ove linije prema unutra i dobila neki oblik kao cvijet. Unutar njega sam nacrtala još jedan cvijet i ukrasila točkicama...

Na obrazima sam, koristeći kist i crveni ruž iscrtala ornament, koji je također dobio neku rozu boju, naglasila sam mu neke dijelove crnim tušem za oči, a kasnije dodala još točkica! Na čelo sam oslikala nešto kao latice ruža, žureći da mi dan ne isklizne iz ruku obzirom da sam kasno počela, a trebala mi je svjetlost za fotografiranje, nisam obraćala pažnju na crtanje ruže, ali svakako sam je prekrila vijencem od cvijeća kojeg sam napravila od tankog metalnog rajfa i umjetnog cvijeća.

Kosu sam podijelila na dva dijela, isplela pletenice i učvrstila ih ukosnicama uz rub glave. Daje dodatnu aztečku i meksičku autentičnost.  :)

Dok vi ispijate kavicu s prijateljicama, robot specijalac čisti podove umjesto vas
NidaNaida
Ovaj članak je napisala
Naida Đekić (NidaNaida) rođena je Sarajka, studentica Produkt dizajna na Akademiji likovnih umjetnosti u Sarajevu, koja se već nekoliko godina intenzivnije bavi makeupom. Surađuje sa divnim fotografima, modelima i običnim ljudima iz svakodnevnice. Namjerava se baviti makeupom i svojom budućom profesijom kao Produkt/Industrijski dizajner. Obožava izrađivati maske koje ručno radi i uživa u tome da svaka bude unikat. Voli svih 10 umjetnosti, ali joj je najdraža i najbliža 10. Primijenjena umjetnost. Uživa i u slikarstvu, vajarstvu, dizajnu, obradi metala, izradi nakita, muzici, motorima, nekim sportovima i u paroli ”DIY”. Voli svoj divni, privatni život <3 Rijetko gleda filmove. Mrzi sve što ima veze sa drogom, nacionalizmom, globalnim zavjerama, tračevima, ljudskom zlobom. Svoje radove, često objavljuje na svojoj Facebook stranici.

Ovaj članak ima 76 komentara.

  • Miiii

    Čista umjetnost! Skidam kapu! :kima:

    Thumb up 128 Thumb down 2

    • Maja

      Umjetnicko dijelo!!! :* ...CURE IMA LI NEKA OD VAS OVAJ SJAJhttp://www.google.hr/imgres?q=avon+color+trend+Read+my+lips+lip+gloss&hl=hr&sa=X&biw=991&bih=627&tbm=isch&tbnid=et4QrJgjYdiSiM:&imgrefurl=http://www.neseser.hr/sjajilo/3213-Avon-Color-Trend-Read-My-Lips-Lip-Gloss.html&docid=Hko_Ei1tGCYVEM&imgurl=http://www.neseser.hr/images/stories/jreviews/3213_AvonColorTrendReadMyLipsLipGlosssjajilo_1346911257.jpg&w=250&h=250&ei=ZXR9UNmaFIvEswb6nIDADA&zoom=1&iact=hc&vpx=521&vpy=142&dur=214&hovh=200&hovw=200&tx=89&ty=117&sig=118147561288468444934&page=1&tbnh=130&tbnw=124&start=0&ndsp=15&ved=1t:429,r:2,s:0,i:71 NARUCILA SAM GA PA ME ZANIMA KAKVA MU JE PIGMENTISANIST,ZNAM DA SMARAM ALI PLIZZ ODG.!

      Thumb up 2 Thumb down 1

      • Natty

        S obzirom da si ga naručila, vrlo brzo ćeš i sam utvrditi njegovu pigmentiranost, zar ne?

        Thumb up 15 Thumb down 2

        • Maja

          Da al bas me zanim! ;)

          Thumb up 0 Thumb down 0

      • meme

        Dobro su pigmentirana, gotovo poput ruža.

        Thumb up 2 Thumb down 0

        • Maja

          Jao hvala ti....bas me zanimalo da li su pigmentisana jer na slici izgledaju tako al slika je slika!

          Thumb up 0 Thumb down 0

    • Damnn

      Ja sam isprva mislila kako je Naida stavila masku, jer je odista ovo presavršeno :usklicnik:

      Thumb up 3 Thumb down 0

  • ana

    Predivno :kima:

    Thumb up 15 Thumb down 0

  • Nicki

    Presavršeno! :*

    Thumb up 12 Thumb down 0

  • :))

    wow... nemam rijeci savrseno... ali ipak pretesko za mene, ne vjerujem da bih uspjela ovako ali dobra idea :)

    Thumb up 11 Thumb down 0

  • Tina

    Savrseno!

    Thumb up 7 Thumb down 0

  • Tamarica

    Ooooo Bože kolko truda ovdje ima, nevjerojatno.. Svaka čast, čitajući tvoje članke, kako onda biti zadovoljnim onima od suradnica (nekima). Ne "hejtam" sam kažem. Nebitno! Svaka čast tebi ! :usklicnik:

    Thumb up 61 Thumb down 2

  • Ines

    Savršeno!! Čista umjetnost,oduševljena sam,svaka čast,to se zove šminkerica... :* :*

    Thumb up 38 Thumb down 2

  • Nemam riječi!!! Savršeno!

    Thumb up 9 Thumb down 0

  • Lady_Ines

    Savršeno!! Ovo se zove umjetnost :* . Svaka ti čast,oduševljena sam,ti stvarno zaslužuješ biti šminkerica :kima: :kima:

    Thumb up 8 Thumb down 6

  • Eta

    wauuuu ovo je savrseno. Tvoji članci me uvijek oduševe ali ovo je iznad svih očekivanja. Svaka čast!

    Thumb up 5 Thumb down 0

  • Scarlett O'Hara

    Respect!

    Thumb up 9 Thumb down 0

  • ana marija

    Savršenooooooooooooooo!!!!!!! predivno, čista umjetnost, tvoje umjeće je nevjerojatno, sasvim jedna druga razina šminkanja. svaka ti čast.

    Thumb up 5 Thumb down 0

  • hech20

    BEZ TEKSTA SAM OSTALA!!!! svaka čast!!

    Thumb up 5 Thumb down 0

  • Adi

    I ja sam bez teksta o.O Predivno!

    Thumb up 4 Thumb down 0

  • umjetnost..moj naklon :kima:

    Thumb up 4 Thumb down 0

  • Eva

    Svaka čast!! :kima:

    Thumb up 3 Thumb down 0

  • Lemi

    Tvoja kreativnost i tvoj talent zaista nemaju granica! Naida, svaka ti čast!

    Thumb up 9 Thumb down 0

  • Ti si curo čisto savršenstvo! *____*
    Drago mi je imati ovakvu sugrađanku!

    Thumb up 5 Thumb down 0

  • Speechless!!! :* :kima:

    Thumb up 4 Thumb down 0

  • martinko

    legendo! :* baš si l'artiste :kima: ostale cure rade make up, ti stvaraš umjetnička djela.

    p.s.
    vidjela sam kako s aidom komentiraš novi mf puder, daj nam malo napiši kako ti se sviđa i što trenutačno koristiš od make-upa. imamo sličnu kožu (masna, roskasti podton), čini mi se pa bi mi to baš koristilo.

    Thumb up 9 Thumb down 0

  • Miss D

    Divno, ali gdje je clanak svaki tjedan sto je bio preduvijet da se postane sminkerica?

    Thumb up 11 Thumb down 10

    • Oara

      Cura je pravo zaposlena koliko ja znam, ali ne zeli izbaciti tutorijal dok sve nije kako treba. U mnooogo truda je ulozeno, od pokrivanja historijskih cinjenica do opisa tutorijala do detalja :D

      Thumb up 15 Thumb down 3

    • Noola

      Mislim da doista nije opravdano očekivati od cure ovakve članke svaki tjedan. Netko tko radi ovako iznimne tutorijale, ima puno opravdanje za objavljivati nešto rjeđe.

      Thumb up 5 Thumb down 2

    • Na žalost, istina je da sam jako zauzeta, ja bih iskreno željela svaki dan pisati članke, jer uživam u tome! Oara i Noola zahvaljujem vam se na razumjevanju! :)

      Thumb up 6 Thumb down 0

  • Prekrasno je! :*

    Thumb up 2 Thumb down 0

  • Ja se tebi uvijek iznova divim! Ne da su samo radovi u pitanju, već način pisanja, slike (!!), preciznost.. Svaka ti čast! :kima: :*

    Thumb up 15 Thumb down 0

  • ninall

    woooooooooow :* :*

    Thumb up 2 Thumb down 0

  • Anexia

    kako sam već rekla - savršeno :*
    daj mi molim te reci koliko ti je vremena trebalo za sve, tu ima toliko malih detalja!

    Thumb up 12 Thumb down 0

    • Sa slikanjem za tutorial ili bez?! Znaš i sama... Napraviš jedan potez, pa uslikaš jednom-ne valja, drugi put-ne valja... itd. sve dok fotka ne bude koliko-toliko prihvatljiva. :D Da ne žuriš nigdje, treba oko 1h30min. Ovi detalji su samo točkice koje relativno brzo radiš, samo trebaš mijenjati boje, kistove itd. :)

      Thumb up 2 Thumb down 0

      • Ovo sam mislila samo na šminkanje... :) Bez frizure i dodataka... :)

        Thumb up 1 Thumb down 0

  • roza

    wow.

    Thumb up 2 Thumb down 0

  • damn, nemam komentara! :* svaka čast! :kima:

    Thumb up 2 Thumb down 0

  • xxBlueMissyxx

    Prelijepo! Mene samo zanima koliko ti je vremena trebalo da sve ovo napravis? :)

    Thumb up 5 Thumb down 0

    • Pisala sam odgovor još neki dan ali nikako da se pojavi, stalno provjeravam, ali neće. :( Nadam se da će sada upaliti... Uglavnom potrebno je oko 1h i 30min. za šmnkanje... :)

      Thumb up 0 Thumb down 0

  • Gabi

    savršeno :*

    Thumb up 1 Thumb down 0

  • Štrumpfeta

    slažem se sa svime gore navedenim....wow :* :* :* :* :* :* :* :*

    Thumb up 1 Thumb down 0

  • jellenah

    koji rad...eeeeeeee!!! zadivljena sam :*

    Thumb up 1 Thumb down 0

  • vanillasunshinesky

    Savršeno! Vidi se da je uloženo jako puno truda i vremena :))

    Thumb up 1 Thumb down 0

  • Nitach

    Predivno..svaka čast curo..još kad bi nam češće pisala bilo bi odlično.

    Thumb up 1 Thumb down 0

  • Sonja

    :* :* :* :* :* :* :* :* :* :* :* :* :* :* :* :* :*

    Thumb up 2 Thumb down 0

  • Sanda

    Meni osobno NAJ NAJ draža Naida... :* Obožavam!!! Prekrasna, talentirana, nepogrešiva... Go Naida!!! :D :) :)

    Thumb up 3 Thumb down 0

  • nora

    ovo je stvarnooo preprepredobro.. :*
    al mene zanima koju boju za kosu koristiš?! :)

    Thumb up 3 Thumb down 0

    • I na ovo pitanje sam odgovarala... ali jednostavno nije se pojavio odgovor... :( Hvala mnogo! Koristim Syoss Intense red! :)

      Thumb up 1 Thumb down 0

  • Liney

    rijetko objavljujes clanke, ali kada objavis.. :kima: :kima:

    Thumb up 7 Thumb down 0

  • jedan od boljih sugar skullova koje sam vidjela :)

    Thumb up 1 Thumb down 0

  • Mermaid

    Ovo je zaista vredelo čekati... Predivno je! :kima:

    Thumb up 1 Thumb down 0

  • F A N T A S T I C N O !!!

    Thumb up 1 Thumb down 0

  • HVALA VAM ljudi od srca najviše na tako predivnim komentarima i riječima! Zaista me ovo čini sretnom! Ali zaista... Da mogu svaki dan ja bih pisala, jer koja još osoba ne želi da radi nešto što je usrećuje?! :) Na žalost, imam mnogo obaveza, pa se ne stignem posvetiti tome, a ne želim još pisati recenzije, jer ako imam vrijeme za članak, onda želim da to bude tutorial. :) Drago mi je da vam se sviđa tutorial, biće ih još za Halloween, radim na njima... HVALA vam još jednom... Uljepšali ste mi noć! :)

    Thumb up 11 Thumb down 0

  • pre predivno, ja sam oduđevljena :O ♥_♥

    Thumb up 0 Thumb down 0

  • nigi

    jesi li to stavila aparatic na zube ? a btw. za tutorial nemam rijeci,fenomenalno!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    • Jesaaam!!! Fiksni... Hvala! :)

      Thumb up 1 Thumb down 0

  • Woopy

    a divili ste se enei za ono malo nedovrsenog sjencanja kao "tutorial" za vamp look :D gledajte sta je ideja i umjetnost! bravo naida, skidam kapu :)

    Thumb up 3 Thumb down 0

  • lala

    naklon do poda!!! :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

  • Little.Miss.Sunshine

    Ovo je je nešto najbolje što sam vidijela za Halloween :D

    Thumb up 0 Thumb down 0

  • dOva

    Neki dan sam tražila ideje za novu sezonu maškara (nikad nije dovoljno rano početi s pripremom :lol: ) i odlučila sam se za sugar skull, pogotovo što je i muž pristao :usklicnik:
    Onda sam vidjela tvoju najavu na fb za ovaj tutorial i oduševila se. Znala sam da ćeš to izvesti prefektno! Svaka čast, opet kapa dole!!
    Meni trenutno "problem" predstavlja dobra bijela podloga koju moram nabaviti i neki fiksator, jer mom mužu boja na licu ne izdrži ni 5 minuta. :mrgud:

    Ima li tko iskustva sa nekim fiksatorima?

    Ne štujem Halloween ali plus je što dobijem odlične ideje za maškare :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    • Oh super! Drago mi je da će tutorijal poslužiti! :) Možete napraviti sami fiksator... Čini mi se da ima negdje recept za to... :) Sretno!

      Thumb up 0 Thumb down 0

  • Petra

    Prekrasno, stvarno sam oduševljena :D

    Thumb up 0 Thumb down 0

  • Ivana

    ovo sam tek sad vidjela, ostala sam bez teksta.. svaka ti čast !! :* :* :*

    Thumb up 0 Thumb down 0

  • Praska

    U meni je neopisiva doza tuge kad se sitin da je sav ovaj trud nakon slikanja otisa s vlaznom maramicom u smece ;(
    ovo je stvarno - WOW!! :*

    Thumb up 1 Thumb down 0

    • Haha... Ma nije toliki bed, još pogotovo ako žurite za obavezama poslije toga. :) Hvala!!!

      Thumb up 0 Thumb down 0

  • Blaženka

    Savršeno...svaka čast..uvijek nas sve oduševiš svojim radovima!!
    Koja je to bijela boja, alverde?? Nisam ni znala da to imaju..a za boje si koristila sjenila ili?

    Thumb up 0 Thumb down 0

    • Hvala! :) To je njihova kolekcija boja za maškare, ali ta bijela nije ni pola pigmentirana, ona mi je samo bila primer... Imaju super boja koje mogu poslužiti za Noć vještica. :) Za boje sam koristila boje za lice, ali prije toga sam radila jedan sa sjenilima i super je bio. :)

      Thumb up 0 Thumb down 0

  • Disco Dolly

    Kako ti ispadne ovako narancastija nijansa ako se farbas sa syoss intense red nijansom? Gledala sam fotke cura s foruma koje ju koriste, cini mi se hladnija nijansa dosta a ovakvu boju ko sto je tvoja pa malo svijetlija me zanima. Inace ne koristim hidrogen jer mi je kosa jako suha od boje...

    Thumb up 0 Thumb down 0

    • Ne znam zaista... Možda je do podloge, ali ja nikad ništa pored farbe ne koristim dodatno za boju. Od kako postoje Syoss ja se farbam sa njihovom Intense red i imam samo riječi hvale u odnosu na one koje sam probala. Npr.Garnier, Loreal, Keune. Garnier mi je bila bezveze boja pa sam odustala, Loreal Casting Terracota mi je bila toliko tamna da sam izgledala kao da sam se u crno ofarbala, a Keune mi je toliko uništila kosu iako sam koristila 6% hidrogen. Možda je samo do svjetlosti... Interesantno je i to da svaki put kada operem kosu dobijem neku drugu boju. Meni se najviše sviđa ona najispranija. :)

      Thumb up 0 Thumb down 0

  • Ada

    Presaavršeno je. Jel' šmonkaš za maturu i koja je cijena ? :sramise:

    Thumb up 0 Thumb down 0

  • pussycat

    kakve boje si koristila za točkice? :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

Ostavite komentar

:) :( :* ;) ;( :? :D :lol: :P o.O :ideja: :ljut: :kima: :ozbiljan: :ljut2: :znoj: :mrgud: :sramise: :spava: :usklicnik:

Molimo te da se prilikom komentiranja pridržavaš Internet bontona, da poštuješ tuđe mišljenje te da tvoje kritike budu konstruktivne. U komentarima je zabranjena samopromocija bilo koje vrste (dozvoljen je unos web stranice u za to predviđeno polje). Svako kršenje pravila komentiranja rezultirat će brisanjem komentara ili zabranom daljnjeg komentiranja. Kršenje pravila možeš prijaviti klikom na "Prijavi komentar". Hvala ti što svojim komentarima pridonosiš našoj zajednici :)